Každý určitě požaduje, aby jeho nová matrace měla co nejdelší životnost. Dobrá péče neznamená jen praní a čištění potahu. Pokud budete u matrace provádět pravidelnou údržbu, prodloužíte správnou funkci pěnových vrstev a matrace si po dlouhou dobu zachová skvělé vlastnosti. V našem návodu zmíníme pár rad a doporučení, na které by jste se měli při péči o matraci zaměřit.
Praní a čištění potahu matrace
Potahy matrací bývají vyrobené z různých materiálů. Je proto dobré vědět, jak správně udržovat potah právě na té vaší.
Před vlastním praním nebo čištěním potahu pročtěte návod k matraci a prohlédněte informační štítek na potahu, kde by měl být doporučený způsob péče o matraci uvedený.
Větší nečistoty z potahu před praním odstraňte vysavačem.
Nastavte správnou teplotu praní. Různé druhy potahů vyžadují jiné zacházení a podle materiálu potahu lze prát na 30, 40, ale i 60°C. Při tepotě 60°C lze bezproblémů zahubit roztoče a jiné nežádoucí miroorganismy.
Potahy prošité línou pěnou lze zpravidla prát max na 30°C a na závěr ždímat jen při minimálních otáčkách.
Pokud je potah matrace určen jen k ručnímu praní – nedávejte jej do pračky. Může dojít k jeho trvalému poškození.
Především potahy s línou pěnou schnou delší dobu. Nenasazujte potah na matraci, pokud není zcela vysušen. Mohlo by dojít k zatuchnutí matrace a ke vzniku plísně.
Jak prodloužit životnost matrace
Při péči o matraci je vhodné použít několik doporučených postupů. Zde je seznam hlavních doporučení, na které by jste měli myslet:
Větrání matrace
Po celou dobu užívání zajistěte k matraci dostatečné proudění vzduchu. U postelí s uzavřeným úložným prostorem je třeba pamatovat na častější větrání vnitřních prostor postele.
Větrání ložnice
Ve vaší ložnici větrejte pravidelně každý den. Klima v místnosti se liší podle ročního období a také tím, jak často a dlouho větráme. V zimě postačí větrat krátce a intenzivně, v létě pak ponechejte okna otevřená delší dobu.
Otáčení matrace
Pravidelným otáčením matrace můžeme prodloužit její životnost. Matrace můžete otáčet o 180° - hlavovu část zaměníte za nožní. Dále pak můžete matraci převracet na jednotlivé strany, které však mohou mít rozdílnou tuhost.
Použití matracového chrániče
Chrániče zamezují prostupu potu, tekutin, zvířecích chlupů a dalších nečistot do jádra matrace. Díky tomu je matrace stále čistá a beze skvrn. Chrániče by měly být prodyšné, aby umožnovali „dýchání“ potahu matrace a horní pěnové vrstvy jádra.
Dotazy / odpovědi
Jak mám často prát potah matrace?
Pro zachování dlouhé životnosti se doporučuje, aby jste si nastavili pravidelný interval praní či čištění potahu. Jen tak udežíte svou novou matraci po dlouhou dobu v té nejvyšší kvalitě. Dostatečné je provádět praní potahu jedenkrát až dvakrát do půl roku.
Jak mám často otáčet matraci?
Pravidelným otáčením matrace prodloužíte její životnost. Otáčení by jste měli provádět alespoň jedenkrát až dvakrát do měsíce.
Jak odstranit skvrny na potahu matrace?
Pokud jsou na potahu skvrny nebo fleky, které nelze běžným způsobem vyprat, můžete zkusit použít speciální čistící a ochranné prostředky na textil. Před zahájením takového čistění však doporučujeme tuto metodu nejprve otestovat na málo viditelném místě (účinek může být velmi silný).
Jak vyčistit pevný potah bez možnosti rozepnutí?
Ačkoli je takových matrací v nabídce mimum, stále se mezi uživateli nějaké najdou. Pro odstranění skvrn u takových matrací použijte vlhký hadřík s neutrálním mýdlem. Matraci nepromočte, nechte ji volně oschnout.
Jak si vybrat novou matraci?
Pokud je životnost vaší matrace u konce, vyberte si novou. Rady a tipy se dočtete v článku jak vybrat matraci do postele, nebo rovnou navštivte náš vyhledávač ideální matrace.