Kovové postele a kovový nábytek jsou pevné, ale citlivé na mechanické poškození povrchové úpravy. V našem návodu přinášíme pár rad a tipů, kterými je dobré se řídit, pokud si chcete zachovat dlouhou životnost kovové postele.
Co u údržbě budete potřebovat
Při péči a čištění kovových postelí je vhodné použít několik doporučených postupů. Zde je seznam hlavních doporučení, na které by jste při čištění měli myslet:
Před vlastním čištěním pročtěte montážní návod či návod na údržbu, kde by měl být doporučený způsob péče o postel uvedený.
Větší vrstvu prachu odstraňte vysavačem. Jako nástavec při vysávání však použijte pouze kartáč s měkkými štětinami, aby nedošlo k poškrábání laku.
Pro pravidelné čištění kovových postelí použíjte suchý měkký hadřík, který je možno lehce navlhčit pro lepší zachytávání prachu.
Drobné nečistoty ostraníte, pokud hadřík lehce navlhčíte teplou vodou (nikoli horkou).
Při ošetřování kovových postelí můžete použít speciální čistící a ochranné prostředky na kov či nerez. Tyto prostředky snáze pomohou k odstranění prachu a nečistot a obsahují také často aromatickou složku. Takto ošetřený povrch kovového nábytku získá potřebný lesk a příjemnou vůni.
Stejný účinek, jako čistící a ochranné prostředky, mají speciální vlhčené čistící ubrousky na kov. Po jejich aplikaci je vhodné povrch přetřít suchým měkkým hadříkem.
Co určitě nedělat
Pří udržbě a čištění kovového nábytku by jste se měli vyhnout:
V žádném případě nepoužívejte mokrý hadr, protože se nadměrná vlhkost z povrchu kovového nábytku neodpaří. Voda může vniknout do mikroskopických trhlinek v laku a způsobit korozi.
Při údržbě nepoužívejte čisticí hadříky s dlouhými vlákny. Dlouhá vlákna jsou taženy po povrchu a může dojít k poškrábání laku.
Při údržbě čalouněných postelí nepoužívejte kuchyňské čistící prostředky.
Při údržbě kovových postelí nepoužívejte klasické nebo tekuté písky ani jiné abrazivní přípravky.
Na kovový nábytk by se neměli používat také prostředky s obsahem chlóru, nebo bělicí a desinfekční prostředky.
Jakýkoliv čistič nejprve vyzkoušejte na malém a málo viditelném místě, jestli nezpůsobuje poškození materiálu. Až poté ho použijte na celý nábytek. Při jeho použití se řiďte návodem od výrobce. Zabráníte tak případnému poškození nábytku.
Dotazy / odpovědi
Jak mám často čistit kovovou postel?
Pro zachování dlouhé životnosti kovového výrobku se doporučuje, aby jste si nastavili pravidelný interval čištění a údržby. Jen tak udržíte svůj kovový nábytek po dlouhou dobu v té nejvyšší kvalitě. Dostatečné je provádět čištění cca jedenkrát až dvakrát do měsíce.
Jak ostranit rýhy na kovové posteli?
Ideální je použití jednoduché retušovací tužky, která je odolná proti vodě i otěru. Tužky rychle schnou a hlavní výhoda je v tom, že když máte celou sadu, můžete si vybrat potřebný odstín. V obchodech dostanete koupit také různé speciální přípravky. Jedná se o tzv. odstraňovače škrábanců, které opraví vrchní vrstvu a utěsní případné vrypy.
Moje kovová postel začala vrzat - co mám dělat?
Vrzání se může projevit i u nových postelí a neznamená to, že jste si koupili nekvalitní výrobek. Vrzající zvuk většinou způsobuje, že je mezi některými díly velmi malá mezera a třením těchto dílů o sebe vzniká vrzající zvuk. Stačí tedy detekovat, ze kterého místa vrzání vychází a toto místo „promazat“ např mýdlovou vodou. Důležité je dobře dotáhnout všechny šroubové spoje.